Jakie zmiany czekają producentów i dostawców surowców?
Branża kosmetyczna stoi przed kolejnymi wyzwaniami związanymi z dynamicznymi zmianami w przepisach unijnych. Nowe regulacje dotyczące alergenów zapachowych, mikroplastiku, cyklosiloksanów oraz nanocząstek metali mają ogromny wpływ na producentów kosmetyków, którzy muszą dostosować swoje receptury, oznakowanie surowców i szukać alternatyw dla surowców kosmetycznych wymagających zastąpienia.
Rozszerzenie listy alergenów zapachowych – co oznacza dla branży surowców chemicznych?
Rozporządzenie Komisji UE 2023/1545 rozszerzyło listę alergenów zapachowych wymagających oznakowania – dodano 56 pozycji, w tym mentol, kamforę oraz popularne olejki eteryczne, takie jak: cytrynowy, eukaliptusowy czy z mięty pieprzowej. Oznacza to, że zarówno producenci kosmetyków, jak i dostawcy surowców zapachowych muszą przeanalizować składy swoich produktów i dostosować je do nowych wymagań. Okresy przejściowe wynoszą odpowiednio trzy i pięć lat.
Kluczowe zmiany dla branży surowców chemicznych:
- Obowiązek indywidualnego oznakowania dla alergenów zapachowych jeżeli ich stężenie przekracza 0,001% w produktach niespłukiwanych oraz 0,01% w produktach spłukiwanych.
- Konieczność weryfikacji oznakowania surowców i produktów gotowych.
- Możliwość wzrostu popytu na hipoalergiczne substancje zapachowe i ich zamienniki.
Mikroplastik w kosmetykach – wyzwanie dla firm kosmetycznych
Rozporządzenie Komisji UE z dnia 25 września 2023 r. zmienia załącznik XVII do rozporządzenia REACH w odniesieniu do mikrocząstek polimerów syntetycznych. Można przeczytać:
Mikrocząstki polimerów syntetycznych: polimery, które są substancjami stałymi i które spełniają obydwa poniższe warunki:
a) są zawarte w cząstkach i stanowią co najmniej 1% m/m tych cząstek lub tworzą nieprzerwaną powierzchnię powlekającą te cząstki;
b) co najmniej 1% m/m cząstek, o których mowa w lit. a), spełnia dowolny z poniższych warunków:
• wszystkie wymiary cząstek są równe lub mniejsze niż 5 mm;
• długość cząstek jest równa lub mniejsza niż 15 mm, przy czym stosunek długości tych cząstek do ich średnicy jest większy niż 3.”1
Stosowanie takich substancji w produktach codziennego użytku zostało ograniczone ze względu na ochronę środowiska. Nowa definicja mikroplastiku może objąć nie tylko tradycyjne mikrogranulki peelingujące, ale również wiele powszechnie stosowanych składników kosmetycznych, takich jak emulgatory, zagęstniki i substancje filmotwórcze. Producenci stoją przed trudnym zadaniem znalezienia zamienników, które spełnią wymagania regulacyjne, jednocześnie zachowując dotychczasowe właściwości produktów. Wyraźne jest również zapotrzebowanie na naturalne i biodegradowalne alternatywy dla syntetycznych polimerów, jak np. celuloza mikrokrystaliczna, guma guar lub guma ksantanowa.

Ograniczenia cyklosiloksanów – zmiana standardów w kosmetykach pielęgnacyjnych
Ze względu na potwierdzony negatywny wpływ na środowisko, silikony D4, D5 i D6, powszechnie stosowane w kosmetykach, zostały objęte dodatkowymi restrykcjami. Od 2027 r. ich stosowanie w stężeniu ≥0,1% w produktach spłukiwanych i niespłukiwanych będzie zabronione. To ogromne wyzwanie dla branży, ponieważ cyklosiloksany cenione są ze względu na swoje wyjątkowe właściwości sensoryczne – m.in. efekt jedwabistego wygładzenia skóry i włosów. Istnieją jednak substancje niebędące silikonami, które dają podobne rezultaty np. olej kokosowy frakcjonowany lub skwalan roślinny.
Koniec z kremami ze złotem? Nanometale w kosmetykach zakazane
W trosce o bezpieczeństwo konsumentów Komisja Europejska zdecydowała o zakazie stosowania w kosmetykach nanometali zawierających złoto, srebro i miedź. Od 1 lutego 2025 r. nie można wprowadzać do obrotu produktów zawierających te składniki, a od 1 listopada 2025 r. nie będzie można ich udostępniać na rynku UE. To duża zmiana, biorąc pod uwagę rosnącą popularność kosmetyków zawierających w swym składzie nanocząstki metali.

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany?
Zmieniające się regulacje wymagają od producentów kosmetyków elastyczności i odpowiedniego planowania. Aby sprostać nowym wymaganiom, warto:
- Przeprowadzić analizę składów kosmetyków – sprawdzić, czy receptury zawierają substancje objęte restrykcjami.
- Szukać alternatywnych surowców – współpraca z dostawcami surowców chemicznych pomoże znaleźć bezpieczne i zgodne z przepisami zamienniki.
- Dostosować oznakowanie produktów – rozszerzona lista alergenów oznacza konieczność zmian w etykietowaniu.
- Śledzić rozwój legislacji – nowe przepisy mogą mieć istotny wpływ na przyszłość wielu składników kosmetycznych.
Choć wprowadzenie nowych regulacji wymaga dostosowania receptur i strategii marketingowych, może także przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i zrównoważonych alternatyw. Współpraca z dostawcami surowców chemicznych, którzy na bieżąco monitorują sytuację rynkową i proponują nowoczesne rozwiązania, będzie kluczowa dla firm chcących utrzymać konkurencyjność na rynku pozostając przy tym w zgodzie z wymaganiami prawnymi. W ofercie Centro-chem znajdziesz szeroką gamę surowców kosmetycznych, w tym zamienniki dla substancji wymagających alternatyw w świetle prawa unijnego.
Zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym handel@centro-chem.pl